Bir tadım hayal edin; elinize kadehinizi alıyorsunuz ve yan yana, üreticilerinden bağımsız, üzüm cinsleri ve yoğunluklarına göre sıralanmış yüzlerce farklı aroma ve tatları dilediğiniz gibi gezip tadabiliyor, üreticiler ve ortak ilgi alanına sahip kişilerle tanışabiliyorsunuz…!

Dilerseniz; üreticilerle birlikte “Atölyelere” katılıyor, dünyanın, konusunda en önde gelen uzmanları; seçimlerini nasıl yapıyorlar, dinleyip öğrenebiliyor, onlarla “Master Class’larda birlikte tadım yapabiliyorsunuz!

Etkinlik the Marmara Taksim otelde 20–21 Kasım 2021’de gerçekleşiyor.

“Tat Tanış”, “Atölyeler” ve “Master Class’lar” bölümlerinden oluşan etkinliğe bilet alarak katılabilirsiniz.

SİZİ NELER BEKLİYOR?
KONUŞMACILAR
img3
img3
img3
img3
TAT & TANIŞ

Etkinliğin Tat & Tanış olarak isimlendirilen bölümünde içlerinde zeytinyağı, peynir, ekmek ve şarküteri gibi gurme gıda üreticilerinin de olduğu 50’den fazla üreticiye ait 250’den fazla lezzeti tadabileceksiniz.

Farklı etiketlerin üreticiden bağımsız olarak üzüm cinsi ve yoğunluğuna göre sıralanacağı "Tat & Tanış" bölümünde, ürünleri ideal tadım sırasında ve sıcaklığında tadabilecek, benzersiz bir tadım deneyimi yaşayacaksınız.

Tadım alanında öncelikle köpüklüler, ardından hafif beyazlar, sonrasında orta ve tam yoğunluktaki beyazlar olacak. Onları ise rozeler ve yoğunluğu artan şekilde kırmızılar takip edecek. Kısacası, tüm etiketler üzüm çeşitlerine, renklerine ve yoğunluklarına göre sıralanacak. Kalite standartları gereği “Tat & Tanış” bölümüne girişler 500 kişi/gün ile sınırlandırılacaktır.

MASTER CLASS

"Master Class" bölümünde 7 farklı seans var!
Master Class konuşmacıları ve konuları aşağıdaki gibidir. Her bir MC için daha detay bilgiyi ilgili bölümde inceleyebilirsiniz.

  • MC 1: Süpermarketler için Şarap Seçimi / Selecting Wines for Supermarkets
  • MC 2: İklim Değişikliğine Bioteknolojik Çözümler / Biotech Solutions to Global Warming
  • MC 3: Sommeliers’ Selection Tranche 1
  • MC 4: Şarap Mağazaları için Şarap Seçimi / Selecting Wines for Independent Wine Merchants
  • MC 5: Fine Dine Restoranlar için Şarap Seçimi /Selecting Wines for Fine Dine Restaurants
  • MC 6: Şarap Yapımında Kritik Kararlar / Critical Decisions in Wine Making
  • MC 7: Sommeliers’ Selection Tranche 2

MC 1 – MC 2 – MC 4 – MC 5 - MC6 - seansları 30 kişi ile sınırlıdır.
MC 3 ve MC 7 seansları ise 75 kişi ile sınırlıdır.

Önemli Not: Master Class bileti alabilmek için seansınız ile aynı güne ait Tat & Tanış biletinizin bulunması gerekmektedir.

ATÖLYE

Atölyeler; üreticiler ve uzmanlar ile birlikte tadım yapabileceğiniz ve ilgili ürünlere veya konuya ait detaylı bilgiler edinebileceğiniz önemli fırsatlar. Kaçırmayın!

Atölye seansları 30 kişi ile sınırlıdır.

Atölyeler açıldığında biletli misafirlerimize email ile bilgilendirme yapılacaktır.

Önemli Not: Atölye bileti alabilmek için seansınız ile aynı güne ait Tat & Tanış biletinizin bulunması gerekmektedir.

ŞARABINI KENDİN GETİR YEMEĞİ

Uzman konuklarımız, diğer şarap severler, şarap üreticileri ve şarabınız ile birlikte Gustobar geleneği Şarabını Kendin Getir yemeğin 20 Kasım Cumartesi akşamı gerçekleşecek! Detaylar için takipte kalın! Biletli misafirlerimize bilgilendirme yapılacaktır!

Satın alacağınız bilet sadece ilgili kişi için geçerli olacaktır.
Pandemi önlemleri çerçevesinde "aşı kartı" veya 48 saat içinde yapılmış "PCR Testi" zorunuludur..  
KAMPANYALAR
Aynı gün içinde 2 tane Master Class veya 4 ve üzeri Atölyeye bilet aldın ve Tat & Tanış bölümündeki ürünlere yeterince vakit ayıramayacağını mı düşünüyorsun? O zaman sana bir sürprizimiz var; Diğer gün için Tat & Tanış biletin hediye!
sponsor2
sponsor3
sponsor4